Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Nur Risaleleri ders kitaplarına girmeyecek!

Milletvekillerinin bakanlara yönelttiği yazılı soru önergeleri doğal olarak bakan tarafından ilgili birime yönlendirilir ve yanıt orada oluşur. Bu yöntem, personelin suç sayılan işlemlerine ilişkin sorular yanıtlanırken de değişmez. Sorular, yanıtlasın diye soruşturulması gereken kişiye gönderilir. Tabi o da ‘yok böyle bir şey’ manasında bir şey yazar. 2 Aralık 2012 günkü Dersimiz Said-i Nursi haberimizden hareketle Muharrem İnce’nin Ömer Dinçer’e yönelttiği sorular da yaptığı işlemden dolayı suçlanan kişi tarafından yanıtlanmış. Bu, Bakanın İnce’ye gönderdiği yanıtlardan edindiğim bir çıkarım değil, henüz bakan imzalamadan önce elime geçen muhatabın hazırladığı taslakla resmi yanıtı karşılaştırınca gördüğüm sonuç. 

Bakandan yanıtlaması istenen sorular şunlardı: Eğitim amaçlı olarak hazırlanan film ve internet gösterimlerinde Nur Risalelerine yer verilmiş midir, Bakanlığınızda Risalelerin ders kitaplarında yer almasına yönelik bir hazırlık var mıdır, eğitim amaçlı film ve senaryoların cemaatlere sipariş edildiği doğru mudur? Bu sorular MEB’e bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü yöneticilerinden birinin yaptığı görüntülü, kayıtlı itirafına dayanıyordu. Bakan, verdiği resmi yanıtta soruların tümünü yalanladı. Başbakanın dindar nesil projesinin ardından yapılan bu üst düzey yalanlama biraz olsun rahatlatıcı olabilir mi? Yanıtlar güvenilir bir araştırmaya, soruşturmaya dayanıyor ve Bakana ait olsaydı belki. Ama değil.

MEB görevlisi Nur Risalelerinin din dersi filmlerinde akan yazı olarak öğrencilere okutulduğunu söylüyor fakat ilköğretim din dersi konularına yönelik 23 bölümden oluşan filmlerin hiçbiri incelenmedi. Aynı kişi cemaatlerden e-posta yoluyla senaryo istediklerini söylüyor fakat e-posta kayıtlarına bakılmadı. Dahası, habere ve soru önergesine konu olan video kaydına kimse bakma gereği duymadı.

Bakana, “Film ve senaryo hazırlamak gibi özel uzmanlık gerektiren görevler için ilahiyat eğitiminden başka referansı olmayan birini yeterli görüyor musun?” diye sorulmuş. (Bakanlığın teknoloji üssü, ilahiyat mezunu ve tabi Eğitim Bir Sen üyelerine teslim edilmiş olduğu için soruluyor) Yanıt “Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde her personel zaman içerisinde aşamalı olarak değişik birimlerde görev yapmak suretiyle çalışmaktadır.” Bakanlığın sınav merkezi; film, radyo ve televizyon stüdyosu; açık ilköğretim ve lisesi, kitap yazma atölyesi, sunucu (server) merkezi velhasıl her biri ayrı uzmanlık gerektiren onlarca alt biriminde çalışan insanların yeri, kızak köpeğinin yeri gibi değiştiriliyormuş. İyi mi!

  
2390 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın