Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Fen ve teknoloji ders kitapları “İngiltere’den kopya” edilmiş

Fen ve teknoloji ders kitapları “İngiltere’den kopya” edilmiş

Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden biri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretici olarak görevlendirildiği seminerde, İlköğretim fen ve teknoloji ders kitaplarının İngiltere’den kopya edildiğini söyledi. Türkiye, son yıllarda değiştirdiği öğretim programları ile ders kitaplarını büyük oranda diğer ülkelerden çevirerek alıyor. Fen konularının Kanada’dan kopya edildiği bilgisine rağmen, öğretim üyesinin İngiltere’yi işaret etmesi, Darwin’in memleketi olmasından kaynaklanmış olabilir.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, kurum adına ders programı hazırlayan ve ders kitaplarını inceleyen personeline, program hazırlama ve ders kitabı inceleme yöntem ve teknikleri hakkında seminer veriyor. Bu seminerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen öğreticilerden Doç. Dr. unvanlı Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden biri, ders kitaplarının özenle hazırlanmadığını belirttiği konuşmasında “6. sınıf fen ve teknoloji kitabında bir çocuğun soru sorarken annesinin de yanıtlarken renkten renge girdiği sorular var. Zaten bu kitaplar İngiltere’den kopya edilmiş.” dedi.

 Söz konusu kitapları inceleyenlerin de aralarında olduğu katılımcılar tarafından, okuyanı renkten renge sokan soruları göstermesi istenen öğretim üyesi, “Ben söyleyemem, kitap orada” diyerek “yüz kızartıcı” soruların hangi konularda yer aldığını belirtmedi. Bazı katılımcılar, Özbek Türkçesi alanında uzman olan konuşmacının, Canlılarda Üreme konusundaki soruları kastettiği yorumunda bulundu.

Talim ve Terbiye Kurulu, bilimsel görüşleri ders kitaplarından hâlâ temizleyemedi.  Kurumun bu ihmali nedeniyle 6. sınıf fen ve teknoloji kitaplarında Canlılarda Üreme konusuna yer veriliyor. Bu ünitede öğrenciler üreme organı, sperm, yumurta, döllenme gibi kavramlarla karşılaşıyorlar. Rastladığım en yüz kızartıcı ifade ise “İnsanda üremeyi sağlayan yapı ve organları model, levha, sema üzerinde gösterir.” kazanımı. Darwin’den söz etmeyi öğrencinin kafasını karıştırdı diye cezalandıranlara duyurulur.   

  
3303 kez okundu

Yorumlar

fen     19/09/2012 19:24

çok iyi anlatılmamış
Misafir -