Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

4+4=İşçisin sen işçi kal
4+4= İşçisin sen, işçi kal
 
AKP’nin eğitim modelini değiştiren teklifi (Bu gün tasarıya dönüşmüş olabilir)yasallaşırsa, bundan en çok yoksul aile çocukları etkilenecek. Tabi ki bu etki olumsuz olacak: Meslek okulları, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoksul, güçsüz, işçi, işsiz aile çocuklarının gittiği, gönderdiği okullardır. Yoksullar, kariyer yapma olanağı bulunan okullara çocuklarını gönderemedikleri için meslek okullarını tercih ederler. Onu bu tercihe zorlayan, çocuğunun diğerlerine göre daha az zeki olması değil, kısa eğitim süresiyle daha erken yaşta ücretli çalışma olanağına kavuşma beklentisidir.
 
Yoksul, çocuğunu dershanelere, özel okullara gönderemez; özel öğretmenlerden ders aldıramaz, teknolojinin olanaklarından yararlanamaz. Yani zengin ve orta üst sınıflarla eşit olanaklara sahip olmadığını, onlarla yarışamayacağını bilir ve lise aşamasına geldiğinde yarıştan çekilir. Yarış sonraki aşamada eşitler arasında devam eder: Yarış, meslek okullarında, “ÇIRAK ARANIYOR” ilanlarının önünde yoksullukta eşitlenenler; Fen, Anadolu, Sosyal Bilimler vb. liselerdeki varsıl eşitler arasında gerçekleşir.
 
Tamamen din eğitimi veren imam hatip ortaokullarına, imam hatip liselerine doğal olarak ilahiyat fakültelerine yönelimde patlama yaşanacak. Toplum, dindar olduğu için değil, din eğitimi devlet katında geçerli tek bonservis sayıldığı için bu okulları öncelikle tercih edecek. Çünkü ilahiyat mezun olanlar, kamuda istihdam olanağı bulma şansı en yüksek olanlardır. Bunlar, el ele tutuşup bürokraside birbirini yukarıya çekebiliyorlar. Yoksullar, bu devlet teşvikinden elbette yararlanmak isteyecekler. Devlet de kendi sınıfını kontrol eden bu kesimi özendirmeye devam edecek. Fakat eninde sonunda arz, talep dengesi bozulacak; bir süre sonra iş bulamayan mühendisler, atanamayan öğretmenler gibi atanamayan ilahiyatçılar bakanlıkların önünde toplanıp kadro açılmasını isteyecekler. 
 
Meslek seçme yaşının ve sınıfının aşağıya çekilmesiyle ortaya çıkacak meslek ortaokulları yine yoksullar tarafından tercih edilen okullar olacak. Yasa değişikliği gerekçesinde belirtildiği gibi meslek ortaokullarına gitme oranı Türkiye’nin yoksulluk oranına eşitlenecek. Öğrenci sayısındaki artışın kaynağını hiç kuşkusuz gelir düzeyi hızla düşen ve hâlâ yoksulluğunun farkında olmadan üst sınıflarla yarışmaya kalkışan orta sınıf oluşturacak. Onların katılımıyla herkes sınıfsal, sosyal, ekonomik durumuna uygun, ait olduğu yerde konumlanmış olacak. Devlet okuluna devam eden çocuklar, okul türüne göre sınıfsal kökenlerini sekiz yıllık kesintisiz eğitimin sonunda, 15. yaşlarında fark ediyorlardı. Kesintili eğitime geçişle birlikte 11 yaşında çocukların bir kısmına işçisin sen, işçi kal denecek; anlayacağınız AKP, yoksul edebiyatıyla yine yoksulları vuracak.
  
2270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın