Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Cumhur Bakanı elinde kalem bekliyor

İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde Kamu İhale Kanununa ek geçici madde ekleyen bir madde var. Özetle, Fatih kapsamındaki mal ve hizmet alımları Kamu İhale “Kanunu hükümlerine tabi değildir” deniyor. Yasallaşırsa FATİH projesi kapsamındaki tüm alımlar ihalesiz gerçekleşecek. Toplamı şimdilik 8 milyar olarak açıklanan elektronik cihaz alımı “git oğlum şurdan birkaç simit al, üstü sende kalsın” keyfiyetine teslim. Açıkça bu para yasa ve etik kurallara uyulmadan pay edilmek isteniyor. Fakat teklifin bu maddesi pek tartışılmıyor. Sessiz sedasız geçip gidecek, Cumhur Bakanı eline kalemi almış imzayı çakmak için sabırsızlıkla bekliyor. Sormayacak, ‘madem işinizi düzgün yapıyorsunuz Kamu İhale Kurumu denetiminden neden kaçıyorsunuz, acaba bir iş mi planlıyorsunuz?’ diye…

 
1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Ticaret Kanunu ile şirketlerin vergi dairelerine ek olarak bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmesini getiren Hükümet, neden kendisini denetimden kaçırıyor? Bu benim anlamakta güçlük çektiğim bir soru değil, anlatayım: FATİH projesi kapsamında ilk ihalelerden biri 23 Kasım’da yapılmıştı. 84 bin 921 bin adet akıllı tahtanın alım ihalesi 339 milyon 600 bin lirayla Vestel firmasında kalmıştı. Fakat sonra ihale şartnamesinin, patenti Vestel’e ait olan ürünleri işaret ettiği ortaya çıktık. Üstelik Vestel’in Patent Enstitüsüne sunduğu projenin hazırlayıcısı, ihaleyi açan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri genel müdür yardımcısıydı. Bu ortaya çıkınca Vestel patent hakkını Milli Eğitim Bakanlığına devretti. Fakat şartname değişmedi, ihale ona göre yapıldı. Tabi ihaleye katılmak isteyen ancak sadece Vestel’in ürününü işaret ettiği için katılamaya firmalar, Kamu İhale Kurumuna (KİK ) başvurarak itirazda bulundular. Fakat KİK, ihalede sorun görmedi ve itirazı reddetti. Gelin görün ki birkaç gün sonra kamu ihalelerine fesat karıştırdığı gerekçesiyle Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi KİK’in kapısını çaldı. Evraklarına el kondu üye ve çalışanları gözaltına alındı. Bu operasyon, bir süreliğine de olsa KİK’i akçeli işlerden uzak tutacaktır. Kim bilir söz konusu ihaleye yapılan itiraz bugün görüşülseydi belki de iptal edilirdi.
AKP bu; kazancın onda dokuzunun ticarette olduğunu bilen bir gelenekten geliyor: Ticaretini sekteye uğratacak önlemleri almaz mı?
  
2270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın