Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Eğitim süresi 10 yıl olarak öngörülen mesleğin öğretmeni 3 aylık sertifika programı ile yetişecek

 

4+4 yasasına göre meslek bilgisi öğrencilere, 4 yıllık birinci kademenin son sınıfında verilecek. Henüz çocuk yaşta, yani 10 yaşında… 11 yaşında da bilgisini aldığı mesleğin ilk uzmanlık derslerini alacak. Ardından meslek lisesi, meslek yüksekokulu veya fakültesi gelecek. Anlayacağınız öğrenci piyasada değeri olan, satabileceği beceriyi 10-12 yıllık bir eğitimin sonunda edinmiş olacak. Peki, asgari 10 yılda edinilmiş bu meslek 10 yıl süreyle yapacak mı? Genel kanı, piyasa değeri olan mesleklerin ömrünün bu kadar olmadığı yönünde: 11 yaşında seçilen meslek, öğrenci mezun olmadan ortadan kalkmış ya da önemini yitirmiş olabilecek. Lüzumsuz yere emek, zaman, kaynak harcamadan başka anlamı olmayan bir girişim…

Yıllardan beri iki aylık sertifika programı olan her fakülte mezununu öğretmen olarak atanıyor; muhtemeldir, meslek ortaokullarının açılmasını getiren kesintili eğitime geçişle birlikte gereksinim duyulan meslek dersi öğretmenlerini de sertifika programlarıyla yetiştirecek! Uygulama önümüzdeki öğretim yılı başlayacağına göre mesleki ortaokulların öğretmenini bu kestirme yolla seçecek. AKP döneminde sertifikalı atama daha da yaygın bir şekildi uygulandı. Eğitim fakülteleri dışından öğretmen atamasını engelleyen Talim ve Terbiye Kurulu kararı bu parti tarafından değiştirildi. Demek ki AKP için de bir mesleği icra edebilmek için uzun süreli bir eğitime gerek yok.

Şu çelişkiye bakın ki AKP'nin getirdiği yasa, herhangi bir mesleği seçen kişinin en az 10 yıllık mesleki bir eğitimden geçmesini öngörüyor. 4 yıl ortaokul, dört lise, asgari iki yıl da meslek yüksekokulu toplam 10 yıl eder. Fakat 10 yılda ancak mesleğinin gerektirdiği bilgi ve beceriye ulaşabileceği öğrenciyi üç aylık, belki de iki aylık teorik ders alan sertifikalı öğretmenler yetiştirecek. Mesleki eğitim, yasa teklifinin tek gerekçesi olarak öne sürüldüğü için bir de bu yönüne dikkat çekmek istedim.

  
2274 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın