Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

KESK’in yükselişi

Hiç kuşkusuz, kesintili eğitim yasasına itirazını en etkili şekilde dile getiren kuruluş Eğitim Sen ve bağlı olduğu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) idi. Özellikle Eğitim Sen, üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirme konusunda elinden geleni yaptı. 28 – 29 Mart’ta iki günlük eylemli greviyle de yasa ile tamamlanacak olan eğitimdeki dönüşümün takipçisi olacağını gösterdi.

Eğitim Sen’in yasa teklifine karşı takındığı akılcı ve dinamik tutumun toplumda sempatiyle karşılandığını görüyorum. Sendikayı fazlasıyla politik olmakla eleştiren fakat yasa teklifini olumlu bulmayan muhaliflerinden bile takdir aldı. (Genel Başkan Ünsal Yıldız’ın katıldığı tv tartışmalarındaki performansının payını da belirtmeliyim. Genel Başkan ‘Solcular bir araya gelmeden, bağırıp çağırmadan konuşamazlar mı?’ diyenlere yanıt olacak üslup ve bilgiyle programların etkili katılımcısıydı.) Bu, Eğitim Sen’i ve doğal olarak KESK’i toplum nezdinde yeni bir konuma çekebilir.

Şunu demek istiyorum: AKP bürokrasisi, yasanın yürürlüğe girmesiyle AKP’nin tanımladığı İslami ölçütlere uymayanları (laikler, Aleviler, ateistler vd.) sindirmek üzere yeni uygulamalar icat edecek. Tamamen radikal dinci grupların etkisine giren AKP, yeni yasal düzenlemelerle toplumu tümüyle dini kuşatma altına alacak ve kaçınılmaz olarak dışlanan ötekiler birinin çevresinde toplanma yoluna gidecek. Din, liberal faşizmin birinci baskı aracı olma konumuna yükseldiğine göre geçmiş deneyimlerini konuşturmaktan çekinmeyecektir. Çoktandır evler işaretleniyor… Bu durumda ezilenler, horlananlar, baskıya maruz kalanlar koruyucu bir güvence sunamayacağı belli olan parlamento yerine parlamento dışı muhalefet geleneği olan demokrat sivil kuruluşlara yönelebilir.  Polise, savcıya, jandarmaya, hakime sığınılamayacağına göre yobaz baskısına dayanamayan kesimler derdini anlatabileceği, sığınabileceği sivil önderlik ararken önce güvenebileceği öğretmenine koşabilir.

Abartmıyorum; KESK’in en büyük bileşeni olan Eğitim Sen, yasa karşısındaki tutumunu, bir öğretmen örgütü olarak müdahil olma hakkını kullanmak kadar öğrencilerinin, velilerinin yani toplumun duyarlılığını da görerek belirledi. Ayrıca sendikal faaliyetini engellemeye dönük tüm saldırılara rağmen harekete geçirebileceği örgütlü bir gücü olduğunu da gösterdi. Diyeceğim KESK’in halkla buluşması, onu muhalefetin çekim merkezine dönüştürebilir. Tabi bu aynı zamanda hükümetin hışmının çekim merkezi olmak da demek.

  
2114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın