Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Çubukçu, 2011/6 Sayılı Genelgesini Başbakana da göndermeli

Nimet Çubukçu, geçen hafta yayımladığı bir genelgeyle (Genelge 2011/6), öğrencilere yapılacak yardımların reklam amacıyla kullanılmasının engellenmesini istedi. Müsteşarlıktan çıkan Genelge’de, yardımların “toplu tören şeklinde yapılmaması” ve “yardım ediliyor izlenimi verilmemesi” gerektiği belirtiliyor. Aksi halde öğrencilerin “ruhsal yönden sağlıklı ve kişilikli olarak yetişmelerinin” olumsuz yönde etkileneceğine vurgu yapılıyor.

Genelge’de itiraz edecek bir nokta yok. Fakat etkili olabilmesi için öncelikle genelgeyi yayımlayanların orada yazılı olan kurallara uyması gerekiyor: Mesela, Çubukçu (ve tabi ki Başbakanı da), Devletin Anayasal yükümlülüğü olan ders kitaplarının bedelsiz verilmesini hediye gibi sunmaktan vazgeçmelidir. Korsan bildiri gibi kitapların arasına eklenen Başbakan ve Bakan imzalı mektuplar “yardım ediliyor” izlenimi veriyor. Bu ayıp bir şey…

Bakan, genelgesini çerçeveletip Başbakanın odasına asmalı. Ki devlet kesesinden üniversite öğrencilerine borçlanma karşılığı verilen bursu ulufesiymiş gibi anlatmasın; bulduğu her mikrofondan yoksul aile çocuklarına verilen 20 liraya beş lira daha ekledik demesin.

Çubukçu, Genelgesini belediye başkanlarına da göndermeli; Önce Melih Gökçek’e… Göndermeli ki belediye başkanları bedelini yüklenicilere (dolaylı olarak şehir halkına) yüklediği torbaları/paketleri onur kırıcı bir şekilde vatandaşın önüne atmasın.

  
2432 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın