Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Melih Gökçek CHP’ye oy verir mi?


ODTÜ mezunlar derneğinde bir grup arkadaşla oturmuş memleketi kurtarıyorduk; söz döndü dolaştı CHP’nin kimleri aday göstereceğine geldi. Takımını sol açık kuracağı izlenimi ilgimizin CHP’de yoğunlaşmasına neden olmuştu. Tabi sohbet Ankara’da olunca daha çok Ankara adayları konuşuldu. 

Ortak görüş, kafasında bir projesi olan, yoksa bile katılacağı projelere katkı sunabilecek kişilerin tercih edilmesinden yanaydı. Milletvekilliğini meslek edinmiş kastlaşmış kişilerin ünlü de olsalar Ankara seçmeninde heyecan yaratmayacağında hemfikirdik. Bize göre önümüzdeki dönemin milletvekilleri, aynı zamanda AKP ile çatışmayı göze alabilecek cesarete ve donanıma sahip olmalıydı. Ticaret erbabı, hele hele devletle iş yapan tüccar, iktidar olmayan bir CHP’ye üç aydan fazla milletvekilliği yapamazdı. Bizi böyle düşünmeye sevk eden, AKP’nin iktidarını koruması durumunda önümüzdeki dönemin çok daha çatışmalı geçeceğini öngörmemizdi. İklim değişikliğine etkisi olacağını düşündüğümüz CHP’nin iktidar olamazsa bile en azından güçlü bir muhalefet olmasını arzuladığımız için adayını belirlerken kaybedecek şeyi olmayanları tercih etmesi gerektiğini düşündük.


Sohbetin tam burasında arkadaşlardan biri, CHP’nin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ü seçilebilecek bir sıradan aday gösterilebileceğini söyledi. Sinan Aygün’ün ATO başkanlığından istifasını CHP’den aday adaylığına bağlayan medya haberini okumuş olmama rağmen ihtimal dâhilinde görmüyordum, ‘yok artık’ dedim.


Bu bilgiyi aktaran arkadaş biraz sinekten yağ çıkarmaya çalışan biri: Sinan Aygün’ün Ankara’da önemli bir çevresi olduğunu CHP’ye oy taşıyabileceğini anlatmaya çalıştı. Başka bir arkadaş “Yani sen şimdi Melih Gökçek oyunu CHP’ye mi verecek demek istiyorsun! Onun en yakını Melih Gökçek’tir. Sakın Gökçek’in parmağı olmasın bu işte!” diye hepimizi irkilten bir laf etti. Anlattığına göre Gökçek her partiye sızmaya çalışan biriymiş.


Pazar günü, günlük politikaya ilişkin epey bir şey öğrendim: İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) eski onur kurulu başkanlarından ODTÜ öğretim üyesi, aynı zamanda Çankaya Kent Konseyi Genel Sekreteri ve iyi bir sol açık oyuncusu olabilecek Işıkhan Güler’in aday adayı olduğunu da orada öğrendim. Henüz duyulmamış nitelikli başka isimler de vardır. Demek ki CHP seçeneksiz değil, her şeye rağmen düzgün adaylar belirleme şansı var. Bakalım tercihlerini doğru isimler üzerinde kullanabilecekler mi?

  
2389 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın