Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

CHP seçim bildirgesinde eğitim

Cumhuriyet Halk Partisinin 22 Nisan’da açıklayacağı seçim bildirgesinde yer alacak konu başlıklarını üç aşağı beş yukarı biliyoruz. Bilmediğimiz ise CHP’nin eğitimle ilgili projesinin ne olduğu. Gerçi WEB sayfasında öğrencilere kimi vaatlerde bulunuluyor fakat bu eğitim sisteminin işleyişine ilişkin değil. Daha çok üniversite öğrencilerine yönelik vaatler. Seçmen olmadıkları için metinde ilköğretimin adı bile geçmiyor.


Öyle sanıyorum ki sözünü ettiğim metin seçim bildirgesinde olduğu gibi yer alacak. Eğer seçim bildirgesi bu metin üzerine kurgulanacaksa içinde yeni ve orijinal bir söylem yok. AKP’nin tahribatını onarmak bir yana mevcut eğitim politikasının sürmesini sağlayan bir dili var. Ne demek “Eğitim sistemini bireysel farklılıklara daha fazla önem veren bir yapıya kavuşturmak.” Anadili bireysel farklılık olarak ele alınmıyorsa açıklanmaya muhtaç bir ifade. Sanırım bu moda kavramla liberallere mesaj verilmek istenmiş.


Seçim bildirgesi olacak metinde “Mesleki teknik liselere yerleştirilecek öğrenciler sınavsız olarak iki yıllık Meslek Yüksek Okullarına geçiş hakkına sahip olacaklardır.” gibi maddi hatalar da var. Parti programından alınıp seçim sloganı yapılmış ama zaten meslek lisesi mezunları kendi alanlarıyla ilgili yüksek okullara sınavsız giriyor. Korkarım bunu da ilgisiz biri kaleme almış.


CHP okulların finansmanı, okullar arası geçiş, din eğitimi, anadilinde eğitim, öğretim programları ve ders kitapları, zorunlu eğitim süresi, eğitime hizmet birimlerinin yeniden yapılandırılması, öğretmen yetiştirme ve istihdamı gibi acil çözüm bekleyen sorun alanları hakkında ne düşünüyor bilmiyoruz. Düşünüyor mu onu da bilmiyoruz.

  
1989 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın