Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

CHP seçim bildirgesinde eğitim (2)


Geçen haftaki yazımda parti programını esas alarak CHP’nin eğitimle ilgili projesini bilmediğimizi yazmıştım. Sıradan milletvekiliyken eğitim sorunlarıyla yakından ilgilendiğini bildiğim Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra eğitime ilişkin bir proje de sunmamıştı. Acaba eğitimi unutuldu mu diye düşünüp sormuştum bu soruyu. Fakat gördük ki seçim bildirgesi hem suskun dönemi kapatacak kadar hem de sorularımıza yanıt oluşturacak kadar ayrıntılı.  

Kemal Kılıçdaroğlu bir kez konuştu pir konuştu. Lafı evirip çevirmeden iktidara gelmeleri halinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini seçmeli dersler arasına alacaklarını açıkladı. Anadilinde eğitim veya öğretim konusunda da daha berrak. Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesini açıkladıktan sonra katıldığı ilk tv programında da kıvırtmanın yeni adı olan kendini “düzeltme”, sözüne “açıklık getirme” gereği duymadan vaatlerinin ardında durduğuna tanık olduk.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son vermesi, AYÖP’ün adını anarak atanamayan öğretmenlere atama sözü vermesi de seçim vaadinden çok bir sorunu çözmeye dönük proje gibi geldi bana.

Okulöncesi eğitimin iki yıla çıkartılıp zorunlu olması, çocuklara günlük süt ve yemek verilmesi de uygulanamaz projeler değil. Hatta ders kitaplarına ek olarak gelir düzeyi düşük ailelerden başlanmak üzere defter, kalem ve derslerde kullanımı zorunlu olan diğer eğitim materyallerinin ücretsiz verilmesi de projeye dahil edilmelidir.

Fakat CHP’nin “Çocuk Raporu”nda her doğan çocuk için aileyi çeyrek altınla ödüllendirilmesinden söz edilmesini anlamak zor. Elbette insanlar bir çeyrek altın için çocuk yapmaz. Ancak bu CHP’nin nüfus artışını teşvik etmeye çalıştığını gösterir. Umarım Başbakanın üç çocuk istemesi gibi bir politikaya dönüşmez. AB ortalamasının iki katı doğum oranına sahibiz, yetmiyor mu?

  
2009 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın