Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Milli Eğitim Bakanı bunu izah etsin

Cumhur Bakanı Abdullah Gül tarafından 30 Nisan 2010’da Talim ve Terbiye Kurulu üyeliğine atanan Abdulkadir Yılmaz’ın, özel yayınevlerinin elemanı olduğu, onlar adına ders kitapları yazdığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığının, özel yayınevleri ile ilişki içinde olan birini kitaplar hakkında nihai kararın verildiği üst kurula ataması şaşkınlık yarattı. Bu durum, adı geçen kişinin kendisinin yazdığı kitaplarla ilişki kurduğu yayınevlerinin onaylanması için başvuruda bulunduğu taslak kitaplar hakkında da karar verme konumunda olduğu anlamına geliyor.

Araştırmamızda Abdulkadir Yılmaz’ın 2007’den beri çeşitli yayınevlerine matematik ders kitabı yazdığı, Kurul üyeleri arasındaki görev dağılımında da matematik kitaplarını inceleyen komisyonlardan sorumlu olduğu bilgisine ulaştık. Yılmaz, 2007’de Tutku Yayınevine, 2008’de de Gizem Yayıncılığa 6. sınıf matematik ders kitabı yazmış. Adı geçen kişinin gelecek öğretim yılında (2011-2012) okutulacak kitaplar listesinde yazar olarak adını kullandığı 6. sınıf matematik kitabı bulunuyor.

Talim ve Terbiye Kurulunun, özel yayınevlerine ait taslak ders kitaplarını incelerken kayırma ve rüşvet ilişkilerini engellemek amacıyla yayınevi ve yazar bilgisini gizlemesi düşünüldüğünde bu atamanın vahameti daha da anlaşılır oluyor.  Olayın asıl vahameti, özel yayınevlerinin yıllık 300 milyon Tl.lik büyüklüğe sahip ücretsiz ders kitabı ihalesindeki payının sahip olduğu onaylı ders kitabına göre artış göstermesi. Yayınevleri, pazar payını artırmak için hazırladıkları taslak ders kitaplarının Talim Terbiyeden onay alması için her türlü yol ve yöntemi denemekten çekinmiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 26 Nisan’da yaptığı ücretsiz ders kitabı ihalesinde ilköğretime yönelik 16 milyon 648 bin 888 matematik kitabı aldı. Bakanlık, bu kitapların her biri için (paketleme, dağıtım vb. hariç) ortalama 1,74 Tl. ödedi.

Abdülkadir Yılmaz matematik öğretmeni iken Bakanlık müfettişliğine, oradan da Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın teklifi ve Cumhur Bakanı Abdullah Gül’ün onayı ile 30 Nisan 2010 günü Talim ve Terbiye Kurulu üyeliğine atandı.

Bir not daha: Bu kurul üyesinin işbirliği içinde olduğu yayınevinin ilköğretim okullarına ait 14 matematik kitabı bulunuyor. İlköğretimde sekiz sınıf olmasına rağmen farklı isimler altında da olsa aynı şirkete ait 14 ilköğretim matematik kitabının bulunması ise ayrıca dikkat çekici bir duruma işaret ediyor. Şirketin birinci sınıflara yönelik Talim Terbiye onaylı üç matematik kitabı var.

MEB’DE YSK BENZERİ İHALE

Milli Eğitim Bakanlığı, özel yayınevlerinden alacağı ders kitaplarına ek olarak kendi kitaplarının basım ihalesini de yaptı. İhale birkaç matbaa arasında pay edildi. Anlaşmaya göre kitapların forması 90 kuruşa basılacak. Örneğin 10 formalık, yani 160 sayfalık bir kitabın sadece basım bedeli olarak matbaacılara 900 kuruş ödenecek. İhaleyi alan matbaacılar açıcından güzel para.

Yüksek Seçim Kurulunun, oy pusulası basım ihalesini 12 milyon Tl. ye alan da itiraz gelince 900 bin liraya basarım diyen de aynı matbaa. Milli Eğitim Bakanlığının ders kitapları basım ihalesi de bundan farksız. Biri çıkıp da yarı fiyatına basarım demediği için yıllardır oradan bir ses çıkmıyor. 

  
2586 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın