Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

ÖSYM Başkanı 28 Eylül’den önce istifa etmez

ÖSYM Başkanı 28 Eylül’den önce istifa etmez

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in yerinde olsam istifa ederdim demiş. Özcan, Ali Demir’i bir kez daha açıkça istifaya davet ediyor. Bugünlerde istifa etmesi gerektiğine (Hükümet kurulmadan önce) öyle inanmış ki daha önceki çağırılara kulak asmamış olmasının mazeretini “Sınav döneminin sağlıklı bitmesi için yapmamış olabilir” diyerek kendisi buluyor.

Ama boşuna! Ali Demir’in istifasını isteyenler 10 Mayıs tarihli yazımda ayrıntılı olarak açıkladığım gibi 28 Eylül 2011’e kadar beklemek zorunda. Şimdi istiyorum diyenler, güçleri yetiyorsa (ki yeter) görevden almak zorundalar. Ali Demir, işgal ettiği makamın emeklilik dönemine yansıyacak haklarını garantiye almadan o unvandan vazgeçmeyecektir. Direnmesinin başka gerekçesi yoktur.

Özcan’ın kendisi çoktan istifa etmeliydi

Cumhuriyet gazetesindeki röportajını okuyunca, YÖK Başkanının dar bir çevrenin adamı olduğunu anladım. Aklı başında, ülke sorunlarıyla ilgilenen insanların varlığından bi haber. Ali Demir’i ÖSYM başkanlığına kendisinin önerdiğini belirtirken “Mühendis olup da bu kadar toplumun meseleleri hakkında bilgisi olan, sosyal yönü kuvvetli birini daha önce görmemiştim.” diyor. Toplum içine çıkıp biraz da sol tarafına bakarak dolaşmazsa görmez tabi. Gördüğünden de korkar! Celal Şengör’ün Ünversiteler Arası Kurul kontenjanından YÖK üyeliğine atanmasını engellemeye çalışması bu korkunun tezahürü olmalı.

Aslında Yusuf Ziya Özcan, Ali Demir’in istifasını isteme noktasına gelmeden önce kendisi istifa etmeliydi. 14 Aralık 2007’de dönemin Meclis Başkanı Köksal Toptan’ı ziyareti sırasında Cumhur bakanı ile Başbakanın talimatlarını naklederken düştüğü durum, ardından Kemal Unakıtan’ın “Sıkıysa talimatlarımıza uymasın” diyerek aşağılaması insanın içine sindireceği laf mıydı?

  
2117 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın