Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Ak saçlı öğretmenler

Bilgi, biriktirilip sonra gerekli olduğunda kullanılabilir olmaya başladığından beri bilgeliğini yaşından alanların önemi azalmaya başladı. Sade bilgi konusunda bu sav kısmen doğru olabilir. Fakat kültür, hâlâ yılların birikimi üzerinde daha soylu, daha gururlu ve anlamlı duruyor. Bunu geçen hafta TÖB-DER (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği)’in düzenlediği yemekli toplantıda bir kez daha gördüm.

12 Eylül’ün kapatıp dağıttığı TÖB-DER’liler, otuz yıl aradan sonra kapatıldığı dönemin yöneticilerinden İsmet Yalçınkaya, Seyfettin Bican ve Tahsin Doğan’ın çabalarıyla bir araya geldiler. Hayli ileri yaş ortalamasına rağmen 250 ak saçlı öğretmen, kaldıkları yerden devam edecekmiş gibi heyecanlıydılar. Haksız yere yıllarını hapislerde geçirmiş, kimisi mülteci olmuş ve hemen hepsi ekonomisini ve statüsünü kaybetmiş olmasına rağmen geçmişin muhasebesi peşinde değildiler. Fakat 12 Eylül’ün kapattığı TÖB-DER’in yaşatılması ve el konulan mallarının iadesi konusunda da bir o kadar ısrarlılar.

TÖB-DER’in statüsü ve malları iade edilmeden12 Eylül vesayetinden kurtulmak mümkün değil. Özellikle Hükümet bu zor seçimi yapmak zorundadır. Hükümet ya sivil mahkemelerde beraat etmiş TÖB-DER’in mallarını iade edecek ya da askeri mahkemenin kararına dayanarak mevcut hukuksuzluğun devamında direnecek. Demokratikleşme lafla olmaz.   

Fakat biliyoruz ki AKP, Türkiye’nin 12 Eylül vesayetinden kurtulmasını istemiyor. Bundan dolayı TÖB-DER’in uğradığı haksızlıkları dinlemekle yetinir fakat haksızlığın hukuksuzluğun ortadan kalkması için girişimde bulunmaz. Bilir ki TÖB-DER’ler ve o yemekte gördüğüm örgüt ruhu kesintisiz yaşasaydı bugün bu noktada olunmazdı. En azından öğretmen hareketi iktidarın paçasına yapışmış zibidilerin eline kalmazdı. Bu kesin...  

Son bir not; toplantıya CHP’den Kemal Anadol, Muharrem İnce, Hakkı Süha Okay,  İzzet Çetin ve DSP Milletvekili Hasan Erçelebi; KESK’in yeni genel Başkanı Döndü Taka Çınar ve Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç da katılmıştı. Sohbet edildi ve (Başbakanın kulakları çınlasın) rakı da içildi.

  
2261 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın