Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

MEB’in öğrenci başına temizlik harcaması 3 Tl.

Milli Eğitim Bakanı, ödeneksizlik nedeniyle Silvan’daki 13 ilköğretim okulu müdürünün istifası üzerine yaptığı açıklamada Silvan’daki ilköğretim okullarına ödenek gönderilmediğini itiraf etti. Nimet Çubukçu, aynı açıklamasında 2011 yılı için ilköğretim okullarına temizlik hizmeti satın alınması amacıyla 40 milyon Tl. ayrıldığını da belirtti; koca bir yılda öğrenci başına 3 Tl., otuz kişilik sınıf başına 90 Tl. neyinize yetmiyor der gibi. Ayıplanmayacağını bilse artanını geri gönderin diyecek!    

Bakan, itirafına rağmen bu okullara ödenek çıkartarak istifa eden müdürleri ikna etme yoluna gitmedi. Çünkü müdürlerden, okullarının temizlik hizmetleri gibi zorunlu giderlerini öğrenci velileri üzerinden sağlanacak kayıt dışı gelirlerle sağlamalarını istiyordu. Onlar da kendilerini hem vatandaşla hem üyesi oldukları Eğitim Sen’in ilkeleriyle hem de yasalarla karşı karşıya getirecek bu isteğe dayanamayıp istifa ettiler. 

Bakan 13 okula yeni görevlendirmeler yapıldı dese de bu doğru değil. Boşalan kadrolara müdür yardımcıları vekâlet ediyor. Okul yönetiminin değişmesi sorunu çözmeyeceğine göre şimdi aynı sorunu vekiller yaşayacak. Tabi bu gün yarın onlar da istifa etmezlerse. 

Müdürlerin istifası kuşkusuz bir eylemdi; eylemin nedeni ortadan kalkmadığına göre bu okullara müdür olarak görevlendirilen herkes istifa etmelidir. Hatta Güneydoğu’nun bu ücra köşesinden gelen ses, diğer bölgelere de örnek olmalı: Aynı olmasa da farklı yöntemlerle devlete sorumlulukları anımsatılmalıdır. 

  
2119 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın