Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Din adamından polis üretmek

İmam hatip lisesi (ÎHL) mezunlarına polis meslek yüksekokulu sınavlarına katılma hakkı tanıyan düzenleme, Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi. Düzenleme, önümüzdeki günlerde Mecliste oylanarak kabul edilecek.

Peki, din adamından polis/polis şefi üretmenin faydaları nelerdir?

Düzenleme, “Teşkilat” açısından önemli bir sorunu çözecek: Polis alımında ve polislerin görevde yükselmelerinde Cemaate yakınlığın belirlenmesi zahmetli olduğu gibi bazen hatalı seçimlere de neden oluyordu. Diğer okullarda “bozulmuş” kişileri Teşkilata aldıktan sonra onlara dinci-milliyetçi fikirleri zikretmek de zaman alıyordu. Bu açıdan Teşkilat rahatlamış olacak.

Din adamından polis devşirmenin bir diğer yararı da din devletine geçişte hukuk kurallarını terk ederken din kurallarının uygulanmasının kolaylaşması olacak. İleride (bu gidişle az ileride) Din Polisi birimi oluşturmak için eleman sıkıntısı çekilmeyecek. Mesela elele gezenleri uyarma, etek boyunu belirleme, yaş grubuna göre eve kapanma saatini belirlemenin dincesini açıklamak polis açısından kolaylaşacak. Elbette cezalandırma yöntemleri de değişecek; biber gazı, cop, tazyikli su yerine saç kesme, recm, çınar dalında sallandırma kamu düzenini sağlamanın yolu olacak. Kamu düzeni daha masrafsız ve zahmetsiz sağlanacak.

  
2085 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın