Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
     https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

 

Ünal Özmen

 

Kimdir

 

ÜNAL ÖZMEN (1957). Milli Eğitim Bakanlığı okullarında öğretmen; Talim ve Terbiye Kurulu ders kitapları ve öğretim programları inceleme, değerlendirme ve ihtisas komisyonlarında üye ve başkan olarak görev yaptı. Kuruluşunda görev aldığı Eğitim Araştırmaları Merkezi yöneticiliği görevinde bulundu.

Zil ve Teneffüs dergisinin (2006-2008) yayın kurulu üyeleri arasında yer aldı. İlk sayısı Ocak 2009’da çıkan ve iki ayda bir yayınlanan Eleştirel Pedagoji dergisinin editörüdür. Düzenleme Kurulu Üyeleri arasında yer aldığı Uluslararası Eleştirel Eğitim Konferanslarına “Davetli Konuşmacı” olarak katıldı. Bilim Platformu üyesi olarak Cumhuriet Halk Partisinde, danışman olarak TBMM’de görev aldı. BirGün gazetesinde 2007’de başladığı köşe yazarlığına devam etmektedir.

Kitapları: Eğitimin AKP’si -Kurnazlığın Aklı Teslim Aldığı Dönem-(Sobil, 2007), Türkiye’nin Eğitim Gündemi (Sobil, 2011), Duman -öykü- (Paydos, 2010), Piyasa Ahlakı (Sobil 2019). Ortak yazarlarından olduğu kitaplar: Neoliberal Transformation of Education in Turkey -Türkiye’nin Ders Kitabı ve Öğretim Programı Politikası- (Palgrave-Macmillan, ABD, 2012), Marxism and Education -Müslüman Toplumda Eğitim, Laiklik ve Laik Eğitim- (Routledge, UK, 2017). Tarihten Güncele Laik Eğitim (Kalkedon, 2019). Çocukluğun Arka Bahçesinden (Sobil, 2014).