Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Habertürk'e teşekkür

18 Ocak’ta “Derste Darvin’den söz edilirse ne olur?” başlıklı haberimiz, bir hafta sonra (25 Ocak) Habertürk gazetesinde manşet olunca Türkiye’nin gündemine oturdu.  Haber, televizyoncuların ve köşe yazarlarının eğitimi anımsamalarına aracı oldu. BBC dahil uluslararası medya,  derste Darwin’den söz eden öğretmenin cezalandırılmasını “Yaratılışçılık, İslamcı AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’de zemin buldu” ifadesiyle verdi. Amacımız, AKP ile birlikte eğitimin gittikçe dinselleştirilmesine dikkat çekmekti. Bunu, haberi bizim ifadelerimizle sunan Habertürk gerçekleştirdi.

Peki, haber neden BirGün’de yayımlandığında dikkate alınmadı da daha çok satan bir gazetede yer bulunca önemli oldu. Görünür olduğundan mı? Bence değil. Bu konuda fikir yürüten herkesin bu haberi BirGün’de gördüğünden eminiz. Çünkü yazı gözden kaçacak yerde değildi. Fakat bir hafta süreyle görmezden gelindi. Bunu yorumlamak gerek.

Söz konusu haberin ilk kez BirGün’de yayımlandığını bilen kimi internet medyası “Habertürk’ün manşeti çalıntı mı?” diye yayın yaptı. Benden de açıklama istediler. Tabi amaçları haberin özünü sulandırmaktı. Onlara bir hafta önce dikkat çekmeye çalıştığım olayın Habertürk tarafından önemsenip daha görünür şekilde kullanılmasından amacıma uygun olması bakımından mutlu olduğumu belirttim.

Eğitim Bakanı neden susuyor

Çerden çöpten her şeye yanıt yetiştiren Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve partisi, derste Darwin’den söz eden öğretmenin cezalandırılması konusunda ağzını kilitlemiş durumdalar. Gerçi söyleyecek pek bir sözleri de yok: Yalan deseler, gerçek ortada; cezayı verenler işgüzarlık yapmış deseler kendileri de öyle düşünüyor. Ne desinler ki en iyisi susmak.

  
1873 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın