Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

CHP Programının anadili bölümü

CHP Programının anadili bölümü

Kemal Kılıçdaroğlu’nun anadilinin öğretilmesine karşı olmadıklarını söylemesi, bu konuda CHP’nin ilk açıklaması gibi yankı buldu. Elbette Türkiye’nin en tartışmalı bir sorunu hakkında CHP Genel Başkanın ağzından güvence sayılacak bir söz duymak hoş. Fakat bu tür önemli siyasi vaatlerin ciddiye alınması için mutlaka parti programında yazılı olması gerekiyor ki bu da CHP’nin programında yazılı.

2008’de, hiç beklenmeyecek bir döneminde CHP’nin programına eklediği anadilinin öğretilmesine ilişkin bölüm şöyle: "Kendi anadilini özgürce kullanabilmelerine, özel dershaneler veya kurslar gibi kurumlar kurarak anadillerini özgürce öğrenebilmeleri ve öğretebilmelerine, kendi anadillerinde gazete, dergi, kitap yayınlamalarına ve diğer her türlü yazılı ve sözlü yayında bulunabilmelerine, müzik ve sanatın diğer dallarında faaliyette bulunabilmelerine,…" (Her ne kadar fazla bir şey vaat etmese de “anadili” kavramının CHP programına girmesi önemli bir ilerlemeydi.)

Bunu, hafta içinde izlediğim bir programda, PM üyesi olduğu halde Binnaz Toprak’ın da programdan alıntılayarak değil de yeni bir yönelim olarak sunması üzerine açıklık getirmek için yazıyorum. Üç yıldır programlarında yazılı olan bir görüşten bihaber olan parti yöneticilerine karşın, CHP’nin teklifi üzerine metni dışarıdan yazan bir kişi olarak bunu savunmak da bana düştü.

  
2069 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın