Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

İnancını istismar eden çocukları haydi haydi istismar eder.

Zenginler, dinin maddiyatla gerçekleşebilen ibadetine odaklanırken yoksullar dinlerinin manevi öğretilerine yöneliyorlar. Allah, her sınıfa, konumuna göre ibadet etme imkânı vermiş Zengin^ parası var, "hayır" işlerine yöne liyor. Yoksul, arzu edip de sahip olamadığı şeyler için nefsjne hakim oluyor Zengin, Tanrının karşısına hayırı, hasenetiyle çıkmaya; yoksul, haysiyetiyle çıkmaya hazırlanıyor. 

 

Fakat neo-liberalizm, yoksulun ibadetini önemsiz, zengininkini önemli hale getirdi. Çünkü zenginin ibadeti bu dünyada işe yarıyor ve kendine muhtaç hale getirdiği insanlar üzerinde bir etkiye sahipti. Eh, öyle olunca maddiyata dayalı ritüelleri daha görünür kılmak, sevabını artırmak için de daha çok kişiyi aç bırakıp sonra doyurmak zorunluluk oldu. İftar adı altında binlerce çocuğu stadyumda toplamanın, "Çanakkalede onbin kişi ile iftar"ın, 40 milyon TL ye onbin kişilik caminin yanında haysiyetin, dürüstlüğün, adaletin, sayğının lafı mı olur! Velhasıl, Fredi'nin dediği gibi dinin Teolojisi rahmetli oldu. 
Bişey söyleyim mi? Piyasa, dinlerin asıl varoluş nedenlerini her geçen gün ortadan kaldırıyor. Ne yapsın, o da varlığını piyasada sürdürmeye çalışıyor. Onun içindir ki "İslam"ın adı Piyasa islam'ı oldu. Bu bakımdan BirGün'ün cumartesi günkü "Ramazan'da çocuk istismarı" haberini Allah'ını istismar eden çocukları istismar etrrtiş çok mu diye yorumladım. 

  
2108 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın