Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

4+4+4 tartışması ne yazık ki Hükümetin kontrolünde cereyan ediyor

4+4+4 tartışması ne yazık ki Hükümetin kontrolünde cereyan ediyor

4+4+4’ü sınıfları kalabalıklaştıracak, öğretmen açığına/fazlalığına neden olacak, derslik sayısı yetersiz kalacak, müfredatı yetişmeyecek gibi yanıtı “hallederiz” olan sorunlar çerçevesinde tartışırsanız projenin asıl amacını göz ardı etmiş olursunuz. Bu,  hem dindar gençlik yetiştireceğim diyen Recep Erdoğan'a hem de eşit, bilimsel, demokratik eğitim mücadelesi verenlere haksızlık olur.

Bir daha anımsatayım, 4+4+4; bilginin ve davranışın kaynağı olarak dini işaret etmesi, eğitimin ve bilgi edinmenin sürekliliğini sekteye uğratacak olması, okulları demokratikleşme alanlarından biri olmaktan çıkarması, eğitimi tümüyle ticaretin faaliyet alanlarına terketmesi, çocuk ve çocuğun çalışma yaşını yeniden tanımlamayı zorunlu kılması gibi telafisi maddi olanaklarla giderilemeyecek sorunlara yol açacak olmasından dolayı kavramsal düzeyde ele alınmalıdır.

Aksi halde Hükümetin ve bu projenin destekçilerine laf yetiştirmek zorunda kalınır. Oysa tartışma eğitim felsefesine çekilirse onlar yanıt geliştirmek zorunda kalırlar.    

  
1383 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın