Kitaplar


 

 


(Ortak kitap)
 https://www.facebook.com/ozmenu  https://twitter.com/unalozmen

Ünal Özmen

Talim Terbiye çalışanlarına yine terbiyesizlik yaptı

Anımsayan olacaktır AKP, kamu kurumlarındaki kadrolaşması sırasında ilk ve en büyük operasyonunu Talim ve Terbiye Kurulunda gerçekleştirmiş, 2003 yılında 167 kişiyi uyduruk bir soruşturmaya dayanarak sürgüne göndermişti. Hiçbir haklı dayanağı olmayan bu operasyona karşı görev yerinden edilenler seri direniş eylemleri başlattı. Talim Terbiyenin önü her gün bir protesto eyleminin sahnesi oluyordu. Kamuoyu da desteğini esirgememişti. Sonunda idare mahkemelerine dava açanlar görev yerlerine iade edildiler. Dava açmayan, emekli olan, kuruma dönmek istemeyip sürgün yerinde kalan derken iki yıl sonar görev yerine tekrar dönenler Eğitim Bakanlığının çeşitli yöntemlerle etkisiz hale getirebileceği bir sayıya inmişti.

Bir süre once, Bakanlık aldığı bir kararla sözünü ettiğimiz personelin çalıştığı birimi tümüyle kapattı. Kurumları kapatılan fakat durumları hakkında bilgilendirilmeyen çalışanların protestosuyla Talim Terbiye dün yine eski günlerine döndü. Kira yasası, satılan konutun kiracısına önceden bilgilendirilmek koşuluyla altı aylık tahliye süresi tanırken kocaman devletin 93 kişiyi bir gece ansızın alınan kararlarla belirsizliğe terketmesi anlaşılır gibi değil. Bir kurum hakkında kapatılma kararı alınıyor çalışanları bunu Resmi Gazete’den öğreniyor. Demokrasiye bakın… Kimse yeni görev yerinin neresi olduğunu, olacağını bilmiyor. Fakat kurulu düzeninin ekonomik ve sosyal yasantısını olumsuz yönde etkileyeceğinden herkes emin. Anlayacağınız, Talim Terbiyenin kapatılan Eğitim Materyalleri İnceleme Merkezi çalışanları yine sokağa atıldılar. Sanırım şimdi öncekinden daha çok desteğe ihtiyaçları var. 

  
1899 kez okundu

Yorumlar

TTKB     17/11/2012 00:30

Ünal Hocam, Eline sağlık!Geçmişte hiç çalışmadığım, hiç okumadığım kitaplarla ilgili o meşhur "uyduruk soruşturma"ile sürüldüğümü bir kez daha anımsadım.Arkadaşlarıma elbette çok üzüldüm ancak asıl eğitim materyallarinin akibeti ve onlara onay verecek "panelist"lerin bilgi birikimi ne olacak diye endişe ediyorum." "panalist" adlandırması da epeyce güldürdü beni...Yeni yönetmelik ve uygulama masaya yatırılmalı değil mi?Selamlar, sevgiler...
Misafir -